Prvý mural v Prešove

By in
5957
Prvý mural v Prešove

V úvode by zrejme bolo vhodné vysvetliť, čo do psej matere vlastne mural je. Možno teraz mnohých prekvapím, no nie je to heslo do očkovacej lotérie. Podľa nemenovaných zdrojov blízkych Wikipédii je to umelecký smer zameraný na veľkoplošnú maľbu na steny vo verejnom priestore. Mohol by som trošku zakonšpirovať a vyhlásiť, že prvý mural vytvorili ešte kromaňonci alebo Eva Máziková v dobách mladého paleolitu v Lascaux, avšak je to umenie mladšie než graffiti na vozňoch prvých osobákov z Lipian do Košíc, ktoré dodnes zdobia fresky perzekvovaných umelcov. 

Rozdiel medzi street artom/graffiti a muralom je v právnych rámcoch. One time ilegálne, next time legálne. Pôvodne bol mural spôsob odporu proti subjektívne videnej neslobode, ktorá prerástla na konci 20. storočia v tvorbu rešpektovanú, vyžadovanú a platenú. Kedysi títo umelci za svoje diela takmer zdvíhali v sprche mydlo Mikulášovi Černákovi, no dnes sú ich diela uznávané po celom svete. Medzi významných klientov, ktorí začali financovať tvorbu muralov na svojich budovách patria top firmy ako Redbull, Nike či recyklačná spoločnosť Fecupral v Prešove. Áno, dámy a páni, v Prešove. Chápem, že to síce nie je Prešovčanmi milovaný vizuálny smog v podobe billboardov s ich obľúbenými politikmi či realiťákmi, no napriek tomu dúfam, že z neho budú mať radosť všetci občania.

5.
septembra sa maľovala história. V areáli Fecupralu vznikol prvý mural v Prešove. Nemaľovalo sa však iba na stenu, ako to kedysi spievala Michaela Pašteková, ale aj na kontajnery. Prešovské cesty tak nebudú brázdiť iba poľskí kamionisti, ale aj jeden Eskimák spoločne s chobotnicou, ktorí budú zbierať odpady po celom meste. Tieto úžasné diela vytvorili chalani z kreatívneho kolektívu ArtCrime Marián Imrich a Daniel Kuchár. Úchvatný mural vytvorili Jozef Gľaba a Fero Talarovič. Súčasťou cateringu boli iba nápoje, no a keďže účastníci vydržali nepapať, uvideli zlaté prasiatko, ktoré deti za asistencie dospelých pomaľovali.

Samozrejme pri týchto parádnych akciách nikdy nechýba podpora ľudí z Wave – centrum nezávislej kultúry a naša maličkosť Greencubator, n.o., ktorá by nikdy nevznikla bez podpory recyklačnej spoločnosti Fecupral. Akcia bola tradične spojená s komentovanými prehliadkami tejto firmy. No hlavne to bolo podujatie plné skvelých ľudí a famóznych prešovských umelcov, ktorým záleží na tom, ako ich rodné mesto vyzerá. Hlavne vďaka týmto ľudom je svet okolo nás krajším miestom.

– Rudolf Beliš

54321
(0 votes. Average 0 of 5)